زغال چوبی اسلام مقاله کرمان جوانان

زغال چوبی: اسلام مقاله کرمان جوانان استان قم استان کرمان مقام معظم رهبری کنگره بین المللی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی قم، واتیکان نیست/ مرجعیت مرز خاصى ندارد ، آیت‌الله مکارم شیرازى

آیت‎الله مکارم‌شیرازى در درس خارج با بیان اینکه قم، واتیکان نیست، گفت: صحبت‎های شنیده شده است اخیر را هرگز حمل بر اغراض و سوءنیت نمى‌کنیم، بلکه صرفاً از روی ناآ

قم، واتیکان نیست/ مرجعیت مرز خاصى ندارد ، آیت‌الله مکارم شیرازى

آیت الله مکارم شیرازى: قم، واتیکان نیست/ مرجعیت مرز خاصى ندارد

عبارات مهم : اسلام

آیت‎الله مکارم شیرازى در درس خارج با بیان اینکه قم، واتیکان نیست، گفت: صحبت‎های شنیده شده است اخیر را هرگز حمل بر اغراض و سوءنیت نمى کنیم، بلکه صرفاً از روی ناآگاهى بوده است ولى در فضاى مجازى به آن دامن زده اند.

به گزارش ایلنا؛آیت الله مکارم شیرازی در ابتدای درس خارج خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، گفت: در وقت شاه هنگامى که بحث هاى انقلابى اوج گرفت از سوى دولت به حوزه علمیه پیشنهاد شد که ما قم را به عنوان یک کشور مستقل مانند واتیکان در اختیار علما و مراجع مى گذاریم و آن را به رسمیت مى شناسیم. براى خود مجلس قانونگذارى داشته باشد، پول آن مستقل و نماینده به تمام کشورهاى دنیا بفرستد. نشانه آن ها چه بود؟ این بود که مرجعیت و حوزه را به کلى منزوى کنند و لذا این پیشنهاد شدیداً رد شد.

این مرجع تقلید ادامه داد: اگر چنین چیزى صورت مى گرفت، مفهومش این بود که علما و مراجع، حق ندارند راجع به کشور عزیزمان ایران نظرى بدهند، لیکن از قبیل دخالت یک کشور بیگانه در امور داخلى کشور عزیزمان ایران هست. آنها نمى توانند از افراد خود کسى را به مجلس بفرستند یا علماى قم در خبرگان و شوراى نگهبان دخالت کنند، چراکه تعلق به یک کشور دیگر دارند نه کشور کشور عزیزمان ایران و نیز ائمه جمعه و مسئولین سیاسى عقیدتى و قضات و اساتید دانشگاه هیچ کدام نمى توانستند از حوزه علمیه قم گزینش شوند، چون جزء کشور کشور عزیزمان ایران نبودند. اگر مردم قم مى درخواست کردند به پایتخت کشور عزیزمان ایران و اصفهان و مشهد بروند باید گذرنامه بگیرند و مردم قم از آب و برق و گاز سراسرى نمى توانند استفاده کنند، چون یک کشور بیگانه اند. این پیشنهاد خطرناکى بود.

قم، واتیکان نیست/ مرجعیت مرز خاصى ندارد ، آیت‌الله مکارم شیرازى

وی با اشاره به نقش مرجعیت در دنیا اسلام، خاطرنشان کردند: ما علی رغم این گونه حرف ها مى گوییم مرجعیت تعلق به تمام دنیا اسلام و شیعه دارد و مى تواند مصالح و منافع و خطرات آن ها را گوشزد کند. هنگامى که به ما مى گفتند آیا در امر بحرین و سوریه و یمن دخالت مى کنید مى گفتیم مرجعیت مرز خاصى ندارد. مقلدین ما در تمام این کشورها هستند و ما حق داریم مصالح آن ها را تذکر دهیم و در نگرانى هاى آنها دلواپس باشیم. این عقیده کجا و عقیده واتیکان شدن قم کجا!

وی در آخر عنوان داشتند: ما به همین علت بارها به مسئولین محترم تذکر داده ایم که به قم به عنوان یک شهر معمولى نگاه نکنند، لیکن تعلق به تمام دنیا اسلام دارد، آبروى آن آبروى دنیا تشیع هست. در سال پانزده میلیون نفر به زیارت کریمه اهل بیت(س) و مسجد جمکران مى آیند، حوزه علمیه قم که به تمام شهرهاى داخل کشور و مناطق زیادى از خارج کشور عالم و مبلّغ مى فرستد در دنیا اسلام از نظر جمعیت و کیفیت بى نظیر هست. باید به این امور توجه داشت و إنشاءالله این مرکز اسلامى و شیعى هر لحظه آبرومند باشد نه یک کشور مستقل.

آیت‎الله مکارم‌شیرازى در درس خارج با بیان اینکه قم، واتیکان نیست، گفت: صحبت‎های شنیده شده است اخیر را هرگز حمل بر اغراض و سوءنیت نمى‌کنیم، بلکه صرفاً از روی ناآ

واژه های کلیدی: اسلام | ایران | آیت الله مکارم شیرازی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog